Rekolekcje Wielkopostne 2016

W dniach od 21 do 23 marca 2016 roku w murach naszej szkoły odbyły się Rekolekcje Wielkopostne A.D. 2016.
Tematy, które podjęliśmy w bieżącym roku zawierają się w trzydniowych rozważaniach zatytułowanych: „Nie można człowieka zrozumieć bez Chrystusa. Miłość agape.Brama Miłosierdzia.

Z wprowadzenia do rekolekcji:
„[…] W tym czasie przypominamy, jak Jezus przez czterdzieści dni pościł na pustyni, rozważamy Jego Mękę i Śmierć, by przygotować się do najważniejszych świąt chrześcijańskich- Zmartwychwstania Pana Jezusa. Przypominają nam o tych wydarzeniach nabożeństwa pasyjne; Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.

[…] W czasie tych rekolekcji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie- Co przeszkadza nam kochać Pana Boga, co jest naszym bożkiem, by podjąć trud oczyszczenia serca z bożków i fałszywych oparć. Tylko wolne i czyste serce może stać się narzędziem Bożej Miłości w świecie. Tylko takie serce umie kochać jak Bóg, miłością agape, przechodzić każdego dnia przez Bramę Miłosierdzia miłując. Miłować, to znaczy czynić, każdego dnia dary miłości co do duszy i co do ciała wobec osób, które Pan stawia na naszej drodze.”

Dzień pierwszy poświęciliśmy tematowi: „Nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. Ku pełni człowieczeństwa.” Podsumowaniem tegoż są słowa „Serce człowieka- moje serce- potrzebuje Boga. Jezus jest kluczem do serca, do zrozumienia kim jestem i jak mogę kochać.”

rekol 1

„Miłości nie warto, nie można odrzucać. Potrzebujemy jej. Od chwili dzieciństwa, aż po dni starości. Bóg jest miłością”

W drugim dniu Rekolekcji Wielkopostnych rozważaliśmy temat: „Stanąć w prawdzie. Trud oczyszczania serca z bożków i fałszywych oparć”. Staraliśmy się dostrzec przeszkody zasłaniające nam Boga, staraliśmy się dokonać rachunku naszych sumień.

rekol2

Rekolekcje Wielkopostne zakończyliśmy tematem: „Brama Miłosierdzia do Królestwa Niebieskiego. Miłość agape.” Jako podsumowanie tego dnia niech posłużą słowa: „[…]Gdy Bóg staje się dla nas naszym Bogiem, doświadczamy, że jest naszym Tatusiem, który miłuje nas i przebacza nam. Wtedy będziemy mogli przebaczać bliźniemu i kochać go jak miłością doskonałą, jak Bóg, miłością agape.Wtedy przebaczymy też samemu sobie, bo doświadczamy Miłości.”

rekol3

Każdego dnia nasza wspólnota szkolna uczestniczyła we Mszy Świętej, a po każdej z nich następowało wspólne śpiewanie. Dzięki uczynności księdza proboszcza Tomasza Kołodzieja, Msze Święte odbywały się w szkole. Bóg zapłać!

Zajęcia miały charakter warsztatów- zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Do artykułu, jak żywo,  wykorzystano słowa konspektów rekolekcyjnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie.

Zdjęcia: D.W.

Be Sociable, Share!